مطالب علمی در زمینه پزشکی
 

لیپتوسیپروز (تب شالیزار)

            بیماری لپتوسپیروز (Leptospirosis Deases) : لپتوسپیروز یکی از بیماریهای عفونی اسپیروکتی و قابل انتقال بین حیوان و انسان بوده که بوسیله گونه های بیماریزای لپتوسپیرا ایجاد  می شود. لپتوسپیروز در تمام نقاط دنیا بجز قطب شمال و جنوب گسترش دارد و در نواحی گرمسیری و مناطق با بارندگی زیاد و مناطقی که سطح آب های زیر زمینی بالا می باشد آندمیک است.منطقه سواحل دریای خزر جزء مناطق پر اهمیت از نظر ابتلا به به این عفونت می باشد. این بیماری عمدتاً در برنجکاران، کارگران مزارع نیشکر، کشاوزران، کارگران فاضلاب ها و معادن، دامپزشکان، دامداران ،کارگران مزارع نیشکر، کشاروزان، کارگران کشتارگاه ها و ماهیگیران بروز می کند. همچنین افرادیکه در حین تفریح (اسکی روی آب، قایق سواری و شنا) با آب آلوده به ادرار حیوانات مبتلا تماس دارند در معرض ابتلای به بیماری هستند. این بیماری در مناطق مختلف تحت عناوین ویل، بیماری نیشکرچینان، بیماری کارگران مزارع برنج، بیماری علف چینان، بیماری لوبیاچینان، بیماری ماهیگیران، یرقان عفونی، یرقان هموراژیک، تب هفت روزه، تب موش، تب کانیکولا، تب مرداب، تب مزرعه و تب درو می توان اشاره کرد. مخازن این بیماری شامل تعداد زیادی از حیوانات اهلی و وحشی می باشند، گاو، اسب، سگ، گربه، خوک، موش و سایر جوندگان به عنوان مخازن اصلی بیماری بوده و ممکن است بیمار گردند و به عنوان یکی از عوامل سقط دامی شناخته شده اند. حیوانات وحشی از قبیل( گوزن، سنجاب، روبا، راسو، پستانداران دریایی شیرآبی) و حتی خزندگان و دوزیستان (قورباغه) نیز ممکن است آلوده به بیماری باشند.

بيماري لپتوسپيروز يكي از گسترش يافته ترين بيماريهاي مشترك بين انسان و حيوانات است.  چهره باليني اين بيماري آنقدر متغير است كه هرگز نميتوان تنها بر پايه علائم و نشانيهاي بيماري، آن را تشخيص داد.  به همين دليل تشخيص بيشتر بر پايه اعتماد به آزمايشگاه در نشان دادن و مشاهده عامل بيماري و دقت روشهاي سرولوژيكي استوار است

لپتوسپیرا به دو گونه تقسیم می شود

 1. لپتوسپیرا اینتروگانس L. Interrogans که در انسان و حیوانات بیماریزا است و تمام سرو واریته های بیماریزا را شامل می شود.
 2. لپتوسپیرا بی فلکسا L. Biflexa که تمامی سرو واریته های ساپروفیت را شامل شده و زندگی آزاد دارند.

 

 تاریخچه بیماری در ایران و جهان

لپتوسپيروز توسط دانشمندي به نام وايل براي اولين بار در سال 1886 بيماري شناسايي و تعريف شد. شناسايي عامل بيماري توسط دانشمند ژاپني به نام اينادا در سال 1914 صورت گرفت. از آن زمان تا كنون مطالعات سرو باكترولوژيك در بسياري از كشورهاي جهان صورت گرفته كه بيانگر شيوع بيماري در اغلب كشورهاي دنيا و در انواع گونه هاي پستانداران اهلي و وحشي مي باشد. اولين مطالعه گستردهاي كه در ايران در مورد لپتوسپيروز صورت گرفته مربوط به سال 1336 ميباشد كه در طي آن دكتر  مقامي و همكاران در موسسه سرم سازي رازي  نمونه هاي سرمي 3000 راس گاو  گوسفند و 5 نفر شتر را با آزمايش MAT مورد بررسي قرار دادند

اپیدمیولوژی و راه های انتقال

لپتوسپیروز به عنوان یکی از بیماریهای مشترک با گستردگی و انتشار جغرافیایی و سیع و مخازن متعدد مطرح بوده و در بیشتر مناطق دنیا بجز مناطق قطبی ثبت و گزارش شده است، انتشار بیماری بستگی به حضور حیوانات مخزن و حامل بدون علامت و شرایط محیطی مناسب جهت رشد و بقای لپتوسپیرا دارد، خاک های مرطوب ناشی از بارندگی و یا آب های سطحی، شرایط لازم برای بقای لپتوسپیرا را در خارج از بدن میزبان مهیا می کنند و در سالها و فصولی که بارندگی زیادتر است احتمال بروز بیماری بیشتر است. همچنین بلایای طبیعی از قبیل سیل، طوفان و گردباد در شیوع بیماری مؤثر هستند. مهم ترین منبع آلودگی، ادرار حیوان مبتلا می باشد. در حیوانات آلوده بدون علائم بالینی لپتوسپیرا اینتروگانس می تواند برای ماه ها در لوله پروگزیمال کلیه زنده مانده و از طریق ادرار برای بیشتر از ۶ ماه سبب آلودگی محیط می گردد، هم چنین جنین سقط شده و بافت های آلوده و ترشحات دستگاه تناسلی و شیرآلوده (در مرحله حاد بیماری) می توانند بطور مستقیم یا پس از آلودگی محیط موجب انتقال بیماری گردند.

بنابر این:

مساعد بودن شرايط آب و هوايي، pH خاك، ميزان بارندگي و رطوبت، وجود آبهاي راكد و يا باتلاقي، افزايش جمعيت جوندگان ( انواع موش) ، خرگوش، خفاش، و نيز گوشتخواران اهلي و وحشي ( سگ روباه گرگ و ...) در محيط مي تواند ميزان وقوع بيماري را افزايش دهد.  باكتري لپتوسپيرا  مي تواند از طريق خراشهاي ريز پوست و يا از محلهايي كه پوست زخمي شده و نيز از طريق مخاطات سالم (مخاط لب و دهان و چشم) وارد بدن شود. شنا در آبهاي راكد و آلوده به ادرار حيوانات مبتلا  و كار در شاليزار هاي برنج  كه محل عبور حيوانات وحشي و جوندگان مي باشد و يا تماس با حيوانات مبتلا امكان آلودگي انسان را افزايش مي دهد.

نشانه هاي بيماري در انسان:

اين بيماري در انسان  در افرادي كه داراي مشاغل خاص (كار در مزارع برنج، نيشكر، دامپزشكان،  كار در آزمايشگاه، كاركنان كشتارگاهها و دامپروران ) هستند بيشتر ديده شده است.  در مناطق شمالي كشور اين بيماري با نام تب بيجار معروف مي باشد و همه ساله  تعداد زيادي از شاليكاران كشور در اثر ابتلا به اين بيماري در بيمارستاتها بستري مي شوند.  هر چند درمان به موقع بيماري بسيار موفقيت آميز است اما مشكل اصلي تشخيص به موقع و عدم اشتباه آن با بيماريهاي مشابه است. به همين دليل در بعضي از رفرانسها اين بيماري به عنوان يك بيماري چند چهره شناخته مي شود.  نشانه هاي بيماري در موارد مشابه آنفلوآنزا بوده و ممكن است  با آنفلوآنزا اشتباه شود. البته فرمهاي ديگر بيماري در انسان وجود دارد شامل:  سندرم ويل (weil ) كه با يرقان، نارسايي كليوي، خونريزي، ميوكارديت همراه با آرتيمي مشخص مي شود.فرم مننژيت/ مننگوآنسفاليت كه با نشانه هاي عصبي همراه است و فرم خونريزي ريوي كه همراه با نارسايي تنفسي مي باشد.   

 در  صورت ورود باكتري به بدن و پس از طي  دوره كمون (اختفاً) 7 تا 13 روزه  در مرحله اول بيماري نشانه هاي زير ظاهر مي شود:  تب و لرز، دردعضلاني بخصوص در ناحيه عضلات ران و كمر، سرفه و درد  در ناحيه سينه، يرقان، تورم و پرخوني غشاً ملتحمه چشم به صورت دو طرفي، درد مفاصل، ترس از نور، جوشهاي قرمز پوستي، بي اشتهايي، تهوع و استفراغ، گاهي اسهال، مننژيت آسپتيك و در زنان حامله خطر از بين رفتن جنين و سقط وجود دارد.  البته بسته به  سروتيپ عامل بيماري ممكن است يك يا تعدادي از نشانه هاي فوق ظاهر شود.  بعد از طي مرحله اول بيماري (4 تا 9 روز) با ظهور پادتن ها لپتوسپيراها از خون محو شده و در كليه ها متمركز شده و بطور متناوب از طريق ادرار دفع ميشوند. اين مرحله مي تواند ماهها ادامه يابد.

موارد گزارش شده در استان مازندران

     سال

  تعداد بیماران

               83

                    26

               84

                     9

               85

                    4

                86

                   40

موارد گزارش شده در استان گیلان

       سال

    تعداد بیماران

                   83

                    305

                    84 

                      47

                     85    

                    189

                    86    

                   265

 

لپتوسپيروز در حيوانات اهلي:

در بسياري از منابع علمي از نشانه هاي باليني مختلفي مانند: تب، زردي، هموگلوبينوري (خون شاش)، سقط جنين، ورم پستان و تغيير رنگ شير و يا چشم درد متناوب در اسبها به عنوان نشانه هاي شاخص لپتوسپيروز در حيوانات اهلي نام برده شده است. با اين وجود بايد تاكيد نمود كه بيش از 80% موارد بيماري در دامها بصورت تحت باليني يا فرم پنهان بروز مي كند، اين بدين معني است كه دامهاي مذكور با وجود آنكه خود ظاهرا علائمي از بيماري را نشان نمي دهند، اما منبع مهمي براي آلودگي ساير دامها، محيط زيست و نيز انسانهاي در تماس با آنها مي باشند.  

بيماري در گاو     با اشكال حاد، تحت حاد و مزمن بروز مي كند. دامهاي جوانتر به شكل حاد و بالغين به دو شكل ديگر ابتلا مي يابند. دوره كمون بيماري 8-4 روز است و بدنبال آن لپتوسپيرمي بروز مي كند كه از يك تا 5 روز دوام دارد. در گاو ماده جريان شير تقريباً قطع مي شود سير بيماري در گوساله ها شديدتر بوده و منجر به عقب ماندگي رشد و بدرجات متغير مرگ و مير را باعث مي گردد.

روش های پیشگیری و کنترل بیماری

اقدامات پیشگیری:

۱.استفاده از چکمه، دستکش و پیش بند توسط افرادی که در مشاغل مخاطره آمیز کار می کنند.

۲.شناسایی آب ها و خاک هایی که احتمالاً آلوده هستند و در صورت امکان زهکشی آب آنها.

۳.آموزش مردم و به خصوص گروه های در معرض خطر در خصوص روش های انتقال و اهمیت بیماری و اجتناب از شنا و یا راه رفتن در آب هایی که احتمال آلودگی دارند و استفاده از وسایل حفاظتی صحیح هنگام کار در محیط های آلوده.

۴.کنترل جوندگان در محل سکونت بخصوص در مناطق روستایی. ۵درمان آنتی بیوتیکی با دی هیدرواسترپتومایسین بصورت دوز واحد جهت جمعیت دامی به همراه با جداسازی حیوانات آلوده و اجتناب از آلودگی محل زندگی آنها.

۵.مصون سازی دام و سایر حیوانات با استفاده از واکسن که سبب کنترل بیماری و عدم ابتلاء حیوانات می گردد، ولی ممانعت از ناقل شدن آنها و دفع ادراری لپتوسپیرا نمی کند، بعلاوه ایمن سازی کاملاً در پیشگیری از ابتلای انسان تأثیر زیادی ندارد زیرا عامل بیماری در حیوانات مبتلا برای مدت ها از طریق ادرار دفع می گردد.  

   ۶.ایمن سازی در انسان بر ضد سروتیپ های اختصاصی که در محیط زندگی شایع است می تواند مؤثر باشد در بعضی ازکشورها برای گروه های در معرض خطر و با سرووارهای خاص انجام می شود.         

۷.خشكاندن باتلاقها و بركه ها

اقدامات کنترل بیماران، موارد تماس و محیط شامل:

 1. گزارش به مقامات بهداشتی
 2. تبادل اطلاعات بین بخشی دامپزشکی و بهداشت
 3. درمان بیماران و حیوانات آلوده
 4. جداسازی بیمار، خون و ترشحات بدن باید مورد توجه قرار گیرد.
 5. گندزدایی همزمان مواد و وسایلی که با ادرار و ترشحات آلوده و خون تماس دارند
 6. تحقیق در باره تماس ها، جستجوی موارد تماس حیوانات آلوده و آب های آلوده به عنوان منبع.
 7. شیمیوپروفیلاکسی، در مطالعات نشان داده شده که داکسی سیکلین با دوز ۲۰۰ mg یکبار در هفته و جهت گروه ها و مشاغل پرخطر می تواند از عفونت پیشگیری کند. ولی بطور معمول و گسترده توصیه نمی گردد.
 8. بررسی های همه گیرشناسی، جستجوی منبع آلودگی، بررسی منابع صنعتی و یا شغلی از جمله تماس مستقیم با حیوانات.
 9. در زمان درو برنج معمولاً دست و پای کشاورزان توسط ساقه های برنج زخمی می شود. در این موقع دست و پای خود را نباید توسط آب های اطراف مزرعه و یا چاله های ایجاد شده شست و شو دهد. زیرا این آب ها ممکن است آلوده بهادرار جوندگان و حیوانات که در آن حوالی قرار دارند باشد و باعث ابتلاء به این بیماری شود.
 10. توجّه داشته باشید که حیوانات ممکن است بیمار باشند و عامل بیماری را دفع کنند بدون اینکه هیچ علامتی داشته باشند پس همۀ دام ها را آلوده فرض کنید و رعایت جوانب احتیاط را بنمایید.
 11. در صورتی که مشکوک به ابتلا به بیماری هستید به نزدیکترین مرکز بهداشتی درمانی مراجعه نمایید.

1.عبداله پور غلامرضا.مروری بر بیماری لپتوسپیروز در انسان و دام.                   

  www.leptolab.ut.ac.ir  

                                                                                                                            

2.پارسایی  محمد رضا,دلیلی ازیتا,تنها ترانه.وضعیت و روند بیماری لپتوسپیروز در انسان در استان مازندران.کنگره کشوری تب شالیزار-رامسر 1387صفحه82-79.                                              

۳.شیرزادی  محمد رضا,قراچولو فرانک.نظام ثبت و گزارش دهی موارد انسانی مبتلا به لپتوسپیروز,کنگره کشوری تب شالیزار –رامسر1387 صفحه 59-57.

۴.معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان,گروه پیشگیری و مراقبت بیماریها.

  نوشته شده در  یکشنبه بیست و سوم آبان 1389ساعت 21:44  توسط ف. هویدا  | 

دیابت

فیزیولوژی و پاتولوژی دیابت:

انسولین توسط سلولهای بتا پانکراس ترشح می شود که در جزایر لانگرهانس پانکراس قرار دارند.انسولین یک هورمون انابولیک (ذخیره کننده)می باشد. ترشح ان با خوردن غذا افزایش یافته و گلوکز را از داخل خون به داخل عضلات کبد,سلول  های چربی حرکت می دهد .در این سلولها انسولین اعمال زیر را انجام می دهد:

انتقال و متابولیزه کردن گلوکز برای تولید انرژی,تحریک ذخیره گلوکز در کبد و عضلات (به شکل گلیکوژن),افزایش ذخیره چربی غذا در بافت های چربی,تسزیع انتقال آمینواسدهای مشتق از پروتئین های غذا به داخل سلول ها,مهار شکسته شدن گلوکز,پروتئین و چربی های ذخیره شده نیز از اعمال انسولین در بدن است.

هورمون دیگر جزایر لانگرهانس پانکراس گلوکاگون می باشد که از سلولهای آلفا و در موقع کاهش سطح گلوکز خون ترشح می شود.

طبقه بندی دیابت:

دیابت نوع 1که قبلا دیابت ملیتوس وابسته به انسولین نامیده می شد.

دیابت نوع2 که قبلا دیابت ملیتوس غیر وابسته به انسولین نامیده می شد.

دیابت ملیتوس همراه با سایر بیماری ها و سندرم ها

دیابت ملیتوس حاملگیGDM) gestational diabete mellitus )

ریسک فاکتورهای ابتلا به دیابت ملیتوس:

سابقه خانوادگی دیابت,چاقی,سن بالای 30 سال,هایپرتانسیون,نژاد و ملیت,سطح کلسترول HDL<35 mg/dl یا تری گلیسرید بیشتر از 250mg/dl

وجود سابقه دیابت حاملگی و یا به دنیا اوردن نوزاد دارای وزن تولد بیشتر از 5/4 کیلوگرم(9پوند)

تظاهرات بالینی

پلی اوری(پرادراری)polyuria

پلی دیپسی(پرنوشی)polydipsia

پلی فاژی(پرخوری)polyphagia

سایر علائم دیابت شامل خستگی وضعف,تغییرات ناگهانی بینایی,گزگزوبی حسی دستها وپاها,خشکی پوست,زخم هایی که به کندی ترمیم و بهبود می یابد.

بررسی و شناخت و یافته های تشخیصی:

وجودسطح بالای غیرطبیعی گلوکزخون معیاری است که دیابت بر اساس آن تشخیص داده می شود.اگر سطح گلوکز ناشتای پلاسما حدود 126 mg/dl یا بیشتر و یا سطح گلوکز غیرناشتا از 200 mg/dl در بیش از 1 بار اندازه گیری بیشتر باشد دیابت تشخیص داده میشود.

درمان دیابت

هدف اصلی از درمان دیابت طبیعی سازی فعالیت انسولین و سطح گلوکز خون جهت کاهش ایجاد وتوسعه عوارض عروقی و عصبی می باشد.

دارو درمانی در دیابت:انسولین از سلولهای بتا جزایر لانگر هانس ترشح می شود واز طریق تسهیل برداشت و مصرف گلوکز توسط سلولهای عضلانی,کبدی و چربی غلظت گلوکز را پس از خوردن غذا پایین می آورد.در غیاب انسولین کافی دارو درمانی ضرورت دارد.

انسولین درمانی:

تزریق انسولین به بافت زیرجلدی به وسیله سرنگ های مخصوصی انجام می گیرد.

نگهداری انسولین:

انسولین های کدر و شیری رنگ را بایستی قبل از مصرف و کشیدن ان به داخل سرنگ,با برگرداندن آرام ویال آن و غلتاندن در بین دو دست کاملا مخلوط کرد.ویال انسولین های کوتاه اثر ویا طولانی اثر که استفاده نمی شود بایستس در یخچال نگهداری شود.نباید اجازه داد که انسولین منجمد شود و نباید در معرض نور خورشید قرار داده شود.

انتخاب سرنگ ها:در انتخاب سرنگ انسولین مناسب سه نکته لازم است:<br

سرنگ ها باید با غلظت انسولین مطابقت داشته باشند.امروزه سه نوع سرنگ انسولین 100 واحدی در دسترس می باشد:

سرنگ ها 1 میلی لیتری(1 سی سی)با گنجایش 100 واحد انسولین,سرنگ های نیم میلی لیتری با گنجایش 50 واحد انسولین,سرنگ های 3/0 میلی لیتری با گنجایش 30 واحد انسولین.

آموزش بیمار جهت تزریق انسولین به خود:

o        نوع انسولین باید کنترل گردد مثل انسولین رگولار و غیره.

o        غلظت انسولین و نوع سرنگ باید صحیح باشد.

o        آسپیره کردن سوزن ضروری بوده تا اینکه به طور سهوی وارد رگ خونی نشود.

o        در صورت لاغری ناحیه مورد نظر را بین دو انگشت جمع کرده و در صورت چاقی ناحیه تزریق باید کشیده شود, در هر دو حالت منظور تزریق انسولین به درون زیر جلد است.

o        هرتزریق انسولین باید حداقل نیم تا یک اینچ از محل تزریق قبلی فاصله داشته باشد.

o        برای استفاده مجدد از یک نقطه برای تزریق انسولین 3-2 هفته فاصله گذاشت.

o        نباید انسولین را به اندامی که فعالیت خواهد کرد تزریق کرد زیرا در اثر جذب سریع تر انسولین ممکن است هیپوگلیسمی ایجاد شود.

o        بهتر است در هر زمان از روز,یک ناحیه آناتومیک مشخص برای تزریق استفاده شود(مثلا صبح ها شکم و عصرها ران یا بازو) تا تغییرات روزانه قند خون(به علت سرعت جذب متفاوت نواحی تشریحی مختلف) به حداقل برسد.

o        سرعت جذب انسولین در شکم سریع تر بوده و در بازو, ران و باسن به ترتیب کاهش می یابد.

o        زاویه تزریق باید 45 تا 90 درجه باشد که بستگی به توده عضله دارد.بااین وجود در کودکان سن مدرسه, استفاده از زاویه 45 درجه بهترین است.

o        نیازی به ماساژ پس از تزریق نیست.روش پذیرفته عبارتست از نگهداشتن گلوله پنبه ای در محل تزریق به مدت چند دقیقه است.

o        چنانچه انسولین در یخچال نگهداری شود پیش از تزریق باید چند دقیقه ای در حرارت اتاق قرار داد چونکه انسولین خنک غالبا می تواند سبب لیپودیستروفی در ناحیه تزریق شود.

 

 

آموزش بیماران دیابتی در رابطه با پاها و کلیه ها:

پاها:

o        روزانه  پاهای خود را ازنظر وجود تاول ,بریدگی,خراشیدگی یا ضایعات بین انگشتان بررسی نمایید و از استفاده از آینه در دیدن کف پا و پاشنه سود ببرید.

o        پاهای خودرا هر روز بشویید و خصوصا بین انگشتان را به دقت خشک نمایید.

o        قبل از شستشوی پاها درجه حرارت آب را با آرنج یا دماسنج بررسی کنید.

o        در صورت وجود اختلال دید, یکی از اعضای خانواده یا یک دوست روزانه پاهایتان را مشاهده نماید.

o        در صورت خشکی پوست پاها, پس از شستشو و خشک کردن, از کرم یا روغن نرم کننده استفاده کنید ولی آنها را بین انگشتان نمالید.

o        جورابهای مناسب کتانی یا نخی بپوشید و روزانه آنها را تعویض کنید , از پوشیدن جوراب های پاره یا رفو شده خودداری نمایید.

o        هنگام خرید کفش دقت کنید که کاملا اندازه باشد , به جا باز کردن کفش اعتماد نکنید,جنس کفش باید چرمی باشد و خرید کفش در اواخر روز(زمانی که پاها بزرگترین اندازه را دارند)صورت گیرد,کفش های ویژه دویدن یا قدم زدن را پس از بررسی توسط پزشک, بپوشید.

o        قبل از پوشیدن کفش داخل و کناره های آن را از نظر مواردی که چون جسم خارجی و سنگریزه بررسی کنید.

o        هر 6-4 ساعت کفشهایتان را برای استراحت پاها در آورید.

o        در فصل زمستان بیشتر احتیاط کنید و از جوراب پشمی استفاده نمایید مطمئن شوید که کفش هایتان برای جورابهای ضخیم به اندازه کافی جادارند.

o        ناخن ها را به صورت عرضی کوتاه کنید و هیچگاه آنهارا از ته نگیرید.

o        در صورت وجود یک ضایعه جدید,قرمزی,تورم,درد پا یا هرگونه زخم یا تاول فورا پزشک خود را آگاه نمایید و تا زمان معاینه , پاهایتان را استراحت دهید.

o        کنترل دیابت را به خوبی برقرار نمایید.

o        هرچه می توانید در مورد دیابت و آثار آن بر پاها بیاموزید.

o        سیگار نکشید.

o        از کیسه آب گرم برای گرم کردن پاها استفاده نکنید.

o        هیچگاه پا برهنه راه نروید.

o        در صورت بروز سردی پاها,جوراب بپوشید پاها را در معرض حرارت مستقیم آتش یا بخاری قرار ندهید.

o        بر روی سطوح داغ مانند شن های ساحل یا سیمان کنار استخر شنا راه نروید.

o        مواد شیمیایی را برای برطرف کردن میخچه و پینه به کار نبرید و از محلول های ضد عفونی کننده قوی استفاده نکنید.

o        پاها را مدت طولانی در آب قرار ندهید.

o         از کش یا بند جوراب استفاده نکنید.

o        بدون جوراب کفش نپوشید.

o        کفش ها و صندل هایی که بین انگشتان حلقه دارند نپوشید.

o        میخچه و پینه را برش ندهید و از پزشک خود راهنمایی بخواهید.

o        از انداختن پاها روی هم خود داری کنید.

 

کلیه ها:

o        رعایت یک رژیم غذایی با پروتئین کم در دیابتی های مبتلا به مشکلات کلیوی مفید است.

o        برای حفظ کلیه ها مراقبت قند خون و فشار خون خود باشید(قند خون 110-70 میلی گرم در دسی لیتر و فشار خون 90/140میلی لیتر جیوه در محدوده طبیعی است).

o        اگر هر یک از علامت های کمردرد , سوزش ادرار, تکرار ادرار,ناتوانی در دفع ادرارعلی رغم وجود احساس مربوطه,وادرار کدر یا خونی که نشانه عفونت کلیه یا مثانه هستند در شما بروز کرد به پزشک خود اطلاع دهید.

o        سالانه برای بررسی کارکرد کلیه هایتان به پزشک مراجعه کنید.

 

آموزش بیماران دیابتی با فشار خون بالا:

o        نمک کم مصرف کنید.

o        موقع طبخ غذا نمک اضافه نکنید.

o        از مصرف غذاهای خیلی شور نظیرچیپس,سیب زمینی,ترشی و ... بپرهیزید.

o        وزن خود را در حد مطلوب نگه دارید.

o        مصرف گوشت قرمز, ماهی ,پنیر و دیگر غذاهای پروتئینی را محدود کنید.

o        غلظت قندخون خود را مرتب کنترل کنید.

o        سیگار نکشید و به خاطر داشته باشید که کشیدن سیگار باعث تشدید مشکلات کلیوی خواهد شد.

o        در صورت امکان هموگلوبین قند دار شده(HbA1c) خود را اندازه گیری کنید,این آزمایش وضعیت کنترل قند خونتان را در یک تا 3 ماه گذشته نشان می دهد.

o        بابرنامه غذایی صحیح و ورزش مداوم و مصرف منظم داروهای تجویز شده به کنترل قند خون خود کمک نمایید.

 

 

1)سالمی,صدیقه.غفاری , سمیه.(1387) مرور جامع پرستاری داخلی و جراحی , تهران :جامعه نگر.

2)نظرپور, سیما. و دیگران(1383) درسنامه کامل پرستاری, تهران :گلبان: آریان طب , تبریز: قاضی جهانی.

3)سوزان س.اسملتزر. و دیگران(1386)پرستاری داخلی جراحی کبد,غدد,مجاری صفراوی و دیابت,ترجمه ی احمدعلی اسدی نوقابی,ناهید دهقان نیری,ویرایش صدیقه سالمی,تهران:نشرسالمی.

 

 

  نوشته شده در  چهارشنبه نوزدهم آبان 1389ساعت 20:26  توسط ف. هویدا  | 

منابع درسی پرستاری ، واحد بهداشت جامعه

1.حلم سرشت پ ,دل پیشه ا.(1381) پرستاری بهداشت جامعه(1,2,3),تهران :انتشارات چهر.

2.بی.تی.باساوانتا.(1382) درسنامه پرستاری بهداشت جامعه,ترجمه ی میر محمد حسینی,یوسف حمیدزاده اربابی.تهران:نشر بشری.

3.ایلدر ابادی اسحق.(1382) درسنامه پرستاری بهداشت جامعه(1,2,3),تهران:نشر سالمی.

4.لانکستر.(1387)پرستاری بهداشت جامعه,ترجمه ی وحیده حسینی,نسرین جعفری.تهران:جامعه نگر.

5.مظلوم واجاری سهیلا.(1385)پرستاری بهداشت جامعه(1,2,3),لاهیجان.

6.اندرسون,الیزابت.(1379)پرستاری بهداشت جامعه,ترجمه ی مروت گیوی.تهران:نشر بشری.

7.اسدی نوقابی  احمد علی.و دیگران(1383) پرستاری بهداشت جامعه(1,2,3),تهران:اندیشه رفیع.

8.عبدلی یزدی نوشین.(1383)پرستاری بهداشت جامعه,تهران:چراغ دانش.

9.لیفر,گلوریا.(1387)درسنامه پرستاری و بهداشت مادران و نوزادان,ترجمه ی مهناز شوقی,مهناز سنجری.تهران:سالمی.

10.اخویسی,احمد.(1382)بهداشت جامعه برای کارشناسی رشته های علوم پیراپزشکی وبهداشتی وغیر بهداشتی,تهران:دانشگاه ازاد(تهران جنوب).

11.جی,ای پارک,ک.پارکر.(1384)درسنامه پزشکی پیشگیری اجتماعی(1,2,3,4),ترجمه ی حسین شجاعی تهرانی.تهران:نشر سماط.

12.بهنودی,زهرا.(1381)بهداشت محیط و مبارزه با الودگیها,تهران:نشروتبلیغ بشری.

13.امیر بیگی,حسن.(1381)اصول بهداشت محیط,تهران:اندیشه رفیع.

14.نوری,محمد رضا.(1373)بهداشت مدارس,مشهد:واقفی.

15.عزیزی,فریدون.(1383)اپیدمیولوژی و کنترل بیماریهای شایع در ایران,تهران:خسروی.

16.حسینی,میر محمد.(1378)اصول اپیدمیولوژی و مبارزه با بیماریها برای پرستاران,تهران:نشر و تبلیغ بشری.

17.سودی,سودابه.(1383)بهداشت و بیماریهای دوره متوسطه(کتاب سبز),تهران:حیان:اباصالح.

18.مسعود,انصاری پور.(1384)سالمندی و سلامت(کتاب سبز),تهران:حیان:اباصالح.

19.فروغی پور,لیلا.(1386)درسنامه نوزادان, تهران:اندیشه رفیع.

20.دانال.وانگ.و دیگران.(1387)درسنامه پرستاری کودکان ونگ,ترجمه ی مهناز سنجری,مهناز شوقی.تهران:جامعه نگر:سالمی.

  نوشته شده در  دوشنبه دهم آبان 1389ساعت 22:13  توسط ف. هویدا  | 

استئو پوروز(پوکی استخوان) 

    در این بیماری  توده کلی استخوان کاهش می یابد و ساختار ان تغییر می کند.در نتیجه احتمال شکستگی استخوان افزایش می یابد در جریان استئوپوروز تعادل موجود بین جذب و جایگزینی استخوان به هم می خورد به این ترتیب که سرعت جذب استخوان از تشکیل استخوان بیشتر می شود ودر نتیجه توده کلی استخوان کاهش می یابد در اثر استئوپوروز استخوانهای بیمار به تدریج متخلخل  کم دوام و شکننده می شوند و در اثر فشارهایی که روی استخوانهای طبیعی اثری ندارند به راحتی می شکنند. استئوپوروز معمولا باعث شکستگی فشاری( compression fracture) در مهره های سینه ای و کمری  شکستگی گردن و ناحیه بین ترو کانترهای استخوان ران و شکستگی کل (colles fracture ) در مچ دست می شود.

کلاپس تدریجی مهره ها ممکن است بدون علامت باشد و در نهایت خودرابه صورت کیفوز پیشرونده نشان دهد.با ایجاد کیفوز از قد بیمار کاسته می شود.معمولا قدزنان بعد از یائسگی کاهش می یابد که ناشی از کلاپس مهره هاست.به علت تغییر وضعیت بدن عضلات شکم شل می شوند و شکم بیمار به سمت جلو برآمدگی پیدا می کند.تغییر شکل ستون مهره ها باعث نارسایی تنفسی نیز می شود.بسیاری از بیماران از خستگی شکایت می کنند.شناسایی زودهنگام نوجوانان وزنان جوان در معرض خطر,افزایش کلسیم رژیم غذایی,انجام مرتب ورزشهای همراه با تحمیل وزن,اصلاح شیوه زندگی(کاهش مصرف الکل,سیگار وقهوه) خطر بروز استئوپوروز و شکستگی و ناتوانی های همراه را در مراحل بعدی زندگی کاهش می دهد.

عوامل خطرزای فردی:

زنان – قفقازی,غیر اسپانیایی یا آسیایی – سن بالا – وزن کم و شاخص توده بدنی پایین – کمبود استروژن یا منوپوز

تاریخچه خانوادگی – کاهش توده استخوان اولیه – بعضی از اختلالات طبی(نظیر بیماری سلیاک)

عوامل خطرزای مربوط به روش زندگی :

کمبود کلسیم و ویتامین D در رژیم غذایی – کشیدن سیگار – استفاده از الکل و یا کافئین – فقدان تمرینات تحمل وزن ـفقدان تماس با نور خورشید

راهکارهای پایین آوردن خطر:

افزایش جذب کلسیم و ویتامین D رژیم غذایی – ممنوعیت در کشیدن سیگار – مصرف کافئین در حد متوسط ـتمرین تحمل وزن – پیاده روی یا ورزش

عوامل تغذیه ای نیز در بروز استئوپروز نقش دارند.رژیم متعادل شامل کالری کافی و نیاز تغذیه ای برای حفظ استخوان(نظیر کلسیم و ویتامین D )باید جذب شود. ویتامین D برای جذب کلسیم و معدنی شدن طبیعی استخوان لازم است.مقدار کلسیم و ویتامین دی برنامه غذایی باید برای عملکرد و شکل گیری مجدد استخوان ها کافی باشد.بهترین منبع کلسیم و ویتامین D شیر غنی شده است.یک فنجان شیر یا کلسیم غنی شده در آب پرتقال که در حدود 300 میلی گرم کلسیم دارد.

افراد جوان حوالی بلوغ (سن 9 تا 19 سال) روزانه باید 1300 میلی گرم کلسیم دریافت کنند تا بتوانند به حداکثرتوده استخوانی دست یابند.مقدار کلسیم دریافتی توصیه شده برای افراد بین 19 تا 50 سال ,1000 میلی گرم در روز و برای افراد بالای 51 سال 1200 میلی گرم در روز است.مقدار واقعی دریافت کلسیم به طور متوسط 300 تا 500 میلی گرم در روز است.

دریافت ویتامین 400D تا 600 واحددرروز توصیه شده است.دریافت ناکافی کلسیم یا ویتامین D برای یک دوره چند ساله باعث کاهش توده استخوانی و ابتلا به استئوپروز می شود.فشار ناشی از وزن و فعالیتهای عضلانی,سرعت تولید استخوانها را افزایش می دهد.تمرینات فشرده و مقاومت,سودمندترین موارد در بهبود و حفظ توده استخوانی است.بی حرکتی در ایجاد استئوپروز نقش دارد.هنگامی که فعالیت بیمار به علت فلج ,قالب گچی و بی حرکتی عمومی کاهش می یابد ,جذب استخوان سریعتر از تشکیل استخوان صورت می گیرد و در نتیجه استئوپروز به وجود می آید.

 اقدامات پرستا ری

افزایش آگاهی بیمار درباره استئوپروز و برنامه درمانی

برنامه آموزشی روی عواملی که دربروز استئوپروز نقش دارند و اقداماتی که در فرآیند استئوپروز را متوقف یا کند می نماید یا سبب تسکین علایم می شوند تاکیددارد.رژیم غذایی سرشار از کلسیم و ویتامین دی,ورزشهای منظم تحمیل وزن و اصلاح شیوه زندگی(ترک سیگار و کاهش مصرف الکل و قهوه) به حفظ توده استخوانی کمک می کند.تغذیه و ورزش و فعالیت جسمی, کلیدهای اصلی دستیابی به استخوان های متراکم و مقاوم به استئوپروز هستند.برای به حداقل رساندن پیشرفت استئوپروز,افراد سالمند به مقادیر کافی کلسیم,نورخورشید,ویتامین دی و ورزش نیاز دارند.

آموزش بیمار در رابطه با درمان دارویی بسیار اهمیت دارد.ازآنجاکه عوامل گوارشی و نفخ از عوارض شایع مکملهای کلسیمی هستند,پرستار به بیمار توصیه می کند که این داروها را به همراه غذا مصرف کند.همچنین برای کاهش خطر سنگهای کلیوی,باید به بیمار یاد داده شود که همراه با مصرف مکملهای کلسیمی مایعات فراوان بنوشد.درصورتی که درمان جایگزینی هورمونها برای بیمار تجویز شده است,پرستار اطلاعات لازم را درباره اهمیت عوارض ولزوم اقدامات غربالگری دوره ای برای سرطان پستان و آندومتر در اختیار بیمار قرار می دهد.آلندرونات باید با معده خالی و بهمراه آب مصرف شودو سپس بیمار به مدت 30-60 دقیقه نباید مایعات و غذا بخورد.اسپری بینی کلسی تونین  بایدهرروز به کاررود و از سوراخهای بینی بطور متناوب استفاده شود.در طول دریافت این دارو, رژیم غذایی بیمار باید حاوی مقادیرکافی کلسیم و ویتامین D باشد.

كارشناسان معتقدند كه الگوي زندگي ساكن و بي‌تحرك موجب شده اين بيماري كه اغلب مختص سالمندان است در بين جوانان نيز شايع است. ورزش و تحرك كم و مصرف زياد غذاهاي فاقد ارزش تغذيه‌اي مثل فست فودها و تنقلات، جوانان را هم مستعد ابتلا به پوكي استخوان كرده است.

 

سوزان س.اسملتزر .و دیگران.۱۳۸۶.پرستاری داخلی و جراحی ارتوپدی،ترجمه ی فریبا نصیری زیبا،تهران:سالمی:جامعه نگر.

ایسنا سلامت

                                                                          

                                                                                                         

  نوشته شده در  جمعه هفتم آبان 1389ساعت 19:35  توسط ف. هویدا  | 
زندگی در صدف خویش گهر ساختن است

در دل شعله فرو رفتن و نگداختن است     (اقبال لاهوری)

  نوشته شده در  جمعه هفتم آبان 1389ساعت 18:2  توسط ف. هویدا  | 

گیاه صبر زرد(آلوئه ورا )Aloe vera

گیاه صبر زرد دارویی با نام علمی الوئه ورا از جمله گیاهان دارویی با ارزش دنیاست .این گیاه بومی مناطق گرم وخشک است که در استانهای جنوبی کشور ایران به خصوص استان بوشهر و هرمزگان رشد می کند.و در برخی مناطق دیگر کشور در گلخانه کاشت می شود. 

آلوئه ورا چیست؟

                            aloe vera آلو ورا

این گیاه خاص مناطق آفریقایی است که به آن زنبق بیابانی یاصحرایی هم گفته می شود.وقتی برگ آن بریده شود ژلی ار داخل گیاه خارج می شود.که اثر دارویی خارق العاده ای دارد.نام این گیاه در زبان عربیAloe  به معنای تند و تیز وتلخ است.نخستین بار مصری ها این گیاه را برای درمان زخم ها،سوختگی ها،و عفونت ها و نیز به منظورهای دیگر استفاده می کردند برای مثال شکار چیان آفریقایی از ژل آن بر بدن خود می مالیدند تا عرق نکنندوبدنشان بوی بد نگیرد.ازآلوئه ورا که امروزه در تمام دنیا کاشته می شود برای درمان گسترده وسیعی از بیماری ها از نوع میگرن گرفته تا سوء هاضمه درمان جوش و سوختگی استفاده می شود و نیز می توان برای درمان بسیاری از بیماری ها از جمله اگزما عفونت های پوستی ,سرما زدگی ,ترمیم جای عمل سزارین هموروئید و انواع دیابت اشاره کرد.

ترکیب شگفت آور این گیاه چیست؟

باید گفت در کمال شگفتی 96درصد ساختمان ژل آلوئه ورا از آب تشکیل شده و 4 درصد باقیمانده حاوی مواد فراوانی است که 75 نوع آن شناحته شده اند.ترکیباتی که دئر ژل آلوئه یافت شده اند از پلی ساکارید ها هستند که قادر به کاهش و ترمیم التهابند این ترکیب همچنین دارای ویژگی آنتی باکتریال و ضد میکروب است.آنتی اکسیدان هایی در قالب ویتامین های E-C-A-B –آمینواسیدها-روی واسیدهای چرب ضروری نیز در این ترکیب یافت می شوند.کلسیم وآلوئین (ملینی بسیار قوی)نیز در آلوئه ورا موجود هستند.آنتراکوئین موجود در شیره آلوئه به عنوان مسهل موثر عمل میکند.این مواد شیمیایی در مقادیر کم می توانند از تشکیل سنگ کلیه جلوگیری کنند.

مرور کلی بر خواص دارویی:

1)تقویت کننده بدن است.

2)یبوست را بر طرف و روده ها را تمیز میکند

3)در معالجه صرع,اسهال خونی ,آسم ,سوءهاضمه و سلامت دهان و دندان مفید است

9)اثر ضد کرم دارد

5)خون را تصفیه می کند

6)اگزما را درمان می کند

7)مبتلایان به بیماری قند می توانند با مصرف این گیاه قند خون خود را کنترل کنند

8)در زخم های به جا مانده از آکنه روی صورت استفاده موضعی از ژل این گیاه توصیه می شود

9)برای برطرف کردن خارش ناشی از گزیدگی حشرات شیرابه آن را روی پوست بمالید.

10)برای رفع ریزش مو ,شیرابه آن را به سر مالیده و مو ها را با آب ماساژدهید

11)برای التیام زخم ها شیرابه آن را روی زخم بمالید

12)صبر زرد بهترین کرم مرطوب کننده است برگ ها را بشکنید و ژله آن را به پوست بمالید

13)برای شستشوی زخم ها وچشم ,شیرابه صبرزرد را با آب مخلوط کرده و استفاده کنید

طریقه مصرف:

۱- خوراکی

پس از شستشو و جدا سازی پوسته سبزگیاه بوسیله چاقو فیله گیاه را به قطعات کوچک بریده و جهت گرفتن تلخی و تخلیه مایع زرد رنگ (آلوئین)آن را در 2مرحله هر بار به مدت 20دقیقه در بک پارچ آب قرار داده و پس از آن آبکشی نمایید.سپس در داخل مخلوطکن ریخته و به همراه نوشیدنی مناسب (آبمیوه ,ماءالشعیر)میل کنید. ضمنأ از این گیاه برای ساخت مربا با انواع طعم دهنده ها نیز می توان استفاده نمود.

۲- موضعی:

گیاه را شسته و به اندازه 2 الی 3سانتیمتر از آن را بریده وو پس از کندن پوست سبز رنگ برگ ,ژل را بر روی پوست بمالید.بلافاصله ژل جذب پوست می شود.(در مصرف موضعی به جز درمان التهاب و سوختگی ناشی از بخار آب ,مایع زرد رنگ-آلوئین را بوسیله یک برش مقطعی و قرار دادن گیاه در زاویه مناسب یا در آب خارج کنید زیرا آلوئین حالت ضد باکتری داشته و در مصارف دیگر ,کمی باعث خشکی پوست می گردد.)

عوارض جانبی :

صبر زرد مسهلی قوی بوده و با افزایش حرکات دودی روده ها ممکن است باعث دردهای شکمی شود.

موارد احتیاط:

مصرف صبر زرد در بیماران مبتلا به هموروئید و بیماران با ناراحتی کلیه ممنوع است همچنین مانند سایر مسهل ها در موارد انسدادروده در د های شکمی تهوع و استفراغ نباید تجویز شود صبر زرد سبب قرمز شدن رنگ ادرار و قلیایی شدن آن می شودنظربه اثرات تحریکی و مسهلی آن تجویز این دارو در زنان حامله ممنوع به دلیل احتمال ترشح آنتراکینون ها در شیر به هنگانم شیر دهی باید از مصرف  آن خودداری کرد.

 

اعجاز خوراکی ها،فصلنامه بهورز،سال بیستم،شماره دوم،ص۱۰،تابستان ۱۳۸۸.

                                                                                                      

  نوشته شده در  پنجشنبه ششم آبان 1389ساعت 21:8  توسط ف. هویدا  | 

 

خداوندا تقدیرم را زیبا بنویس کمک کن آنچه تو زود میخواهی، من دیر نخواهم و آنچه تو دیر می خواهی، من زود نخواهم.

                                                                                                        دکتر علی شریعتی

برای انسان های بزرگ ،بن بستی وجود ندارد چون بر این باورند که :یا راهی خواهم یافت یا راهی خواهم ساخت.

 

تلمیذ بی ارادت عاشق بی زر است و رونده ی بی معرفت مرغ بی پر و عالم بی عمل درخت بی بر و زاهد بی علم خانه ی بی در .

                                                                                                گلستان سعدی                                     

 

 

  نوشته شده در  چهارشنبه پنجم آبان 1389ساعت 15:29  توسط ف. هویدا  | 

 

عامل:پارامیکسوویروس

منبع:بزاق افراد مبتلا به عفونت

انتقال:تماس مستقیم با فرد مبتلا به عفونت یا ترشحات ریز تنفسی وی

دوره کمون:14 - 21  روز

دوره سرایت:خیلی مسری دقیقا قبل و پس از شروع تورم

تظاهرات بالینی

مرحله مقدماتی: تب – سردرد-ضعف و بی اشتهایی به مدت 24 ساعت که با گوش درد ادامه می یابد و با جویدن شدت می گیرد.

پاروتیت:روز سوم غده پاروتید (یک طرفه یا دو طرفه) بزرگ شد و طی 1 تا 3 روز به حداکثر خود رسیده که توام با درد و حسایت است.

تدابیر درمانی وعوارض

علامتی و حمایتی:ضد درد برای درد و ضد تب برای تب.

عوارض:ناشنوایی حسی عصبی-میوکاردیت-آرتریت-هپاتیت-آنسفالیت-عقیمی(خیلی نادر در مردان بالغ) و ...

ملاحظات پرستاری

جداسازی در دوره سرایت –برقراری جداسازی تنفسی در هنگام بستری در بیمارستان-استراحت در تخت در مرحله مقدماتی تا زمانی که تورم کاهش یابد.تشویق به خوردن مایعات و غذای نرم غیر محرک نموده و از غذاهایی که نیاز به جویدن دارد استفاده نکنید.گذاشتن کمپرس های گرم یا خنک در گردن(هرکدام بیشتر سبب آرامش شود)جهش فروکش ارکیت تامین گرما و حمایت موضعی با زیرشلواری تنگ.

  نوشته شده در  چهارشنبه پنجم آبان 1389ساعت 15:29  توسط ف. هویدا  | 

بلع باریم(Barium swalow) :یکی از رایج ترین تستهای مورد استفاده است.

آمادگی:از چند روز قبل رژیم کم باقیمانده-از هشت ساعت قبل قطع سیگار-دادن ملین برای تمیز کردن روده ها-قطع داروهای موثر برحرکات دودی

مراقبت بعد از انجام تست:دادن مایعات فراوان و گاهی اوقات مسهل برای دفع باریم.رنگ مدفوع سفید می باشد.

باریم انما(Barium enema) :برای تشخیص دیورتیکول-تومور-پلیپ.بعد از باریم انما حتما باید انما یا مسهل برای دفع باریم در عرض 24 تا 72 ساعت انجام شود.

آندوسکوپی:جهت بیوپسی و یا تشخیص خونریزی و واریس مری استفاده می شود.

آمادگی:از 12 ساعت قبل NPO باشد.آنتی کولینرژیک جهت کاهش ترشحات و دیازپام و آرامبخش داده می شود.

نکته:تا باز گشت رفلکس gag چیزی نخورد.

فیبروسکوپی:قسمت فوقانی سیستم گوارشی مشاهده مستقیم مخاط مری- معده و دئودنوم را از طریق یک آندوسکوپ نوری امکان پذیر می سازد.این پروسیجر ازوفاگوگاسترودئودنوسکوپی(EGD) نامیده می شود.

برای مشاهده مجرای مشترک صفراوی-مجاری کبد و پانکراس از پروسیجری به نام کولانژیوپانکراتوگرافی رتروگرادآندوسکوپیک (ERCP) استفاده می شود که در ارزیابی یرقان-پانکراتیت-تومورهای پانکراس-سنگ های مجاری مشترک و بیماری مجاری صفراوی مفید است.

سیگموئیدوسکوپی

می تواند از نوع سخت(غیر قابل انعطاف) و یا نرم (قابل انعطاف )باشد.برای مشاهده رکتوم و کلون سیگموئید به کار می رود.پوزیشن بیمار در نوع سخت زانو سینه ای می باشد.و پوزیشن بیمار در نوع نرم خوابیده به پهلوی چپ در حالیکه پای راست کمی در حالت قدامی تر قرار می گکیرد می باشد.آمادگی قبل از پروسیجر شامل تنقیه آب گرم یا تنقیه  Fleets می باشد.

کولونوسکوپی

اندیکاسیون:اسهال-درد غیر قابل توجیه پایین شکم-غربالگری سرطان –خونریزی و ...

پوزیشن بیمار Left latral خوابیده به پهلوی چپ و پای راست کمی در حالت قدامی تر می باشد.

آمادگی:3 روز قبل مایعات-از 2 شب قبل ملین-روز آزمایش انما با محلول نمکی- 4 شب قبل ناشتا.

  نوشته شده در  چهارشنبه پنجم آبان 1389ساعت 15:26  توسط ف. هویدا  | 

تکرر ادرار(Frequency):عبارت است از ادرار کردن به دفعات بیشتر از عادت بیمار یا بیش از یک بار در طی هر 3 ساعت.

دیس یوری(Dysuria):عبارت است از احساس سوزش در جریان ادرار کردن که غالبا در عفونت مجاری ادراری دیده می شود.

آنوری(Anuria):فقدان ادرار مثانه به طوریکه کمتر از 50 سی سی در 24 ساعت باشد.

ناکچوری(Nucturia):زمانیکه فرد برای ادرار کردن هنگام شب از خواب بیدار می شود.

شب ادراری(Enuresis):زمانیکه فرد قادر به کنترل ارادی شبانه و در هنگام خواب نباشد.در کودکان تا سن 3 سالگی فیزیولوژیک می باشد.

الیگوری یا کاهش ادرار(Olyguria):به میزان 400 سی سی ادرار در شبانه روز را می گویند.میزان طبیعی ادرار در 24 ساعت با یک رژیم معمولی 2-5/1 لیتر در شبانه روز می باشد.

پلی اوری(Polyuria):به حجم زیاد ادرار در هر بار ادرار کردن اطلاق می شود.

بی اختیاری ادراری(Urinaly incontinece): که در اثر صدمه به اسفنگتر – بیماری های عصبی یا عفونت ها دیده می شود.

پروتئینوری(Protenuria):افزایش میزان دفع پروتئین بیش از حد طبیعی 150 میلی گرم در 24 ساعت را می گویند.

هماچوری(Hematuria):وجود گلبول های قرمز خون در ادرار را گویند.

پیوری(Pyuria):به وجود بیش از 4 گلبول سفید در هر شان میکروسکوپی به هنگام مشاهده نمونه ادرار راگویند.

  نوشته شده در  چهارشنبه پنجم آبان 1389ساعت 15:21  توسط ف. هویدا  | 
 
  POWERED BY BLOGFA.COM